//////

Kultura

Monthly Archives: Lipiec 2015

DZWONEK I DRUMLA

Lipiec 20th, 2015 at 11:34 pm » Comments (0)

Dzwonek to narzędzie dźwiękowe odlane z metalu, bądź — co spotyka się w praktyce ludowej częściej — wykonane z kawałka blachy. Spotyka się także dzwonki ceramiczne i szklane. Ich funkcja jest różnorodna. Występują w tradycji kościelnej, bardzo popularne są jako narzędzia sygnalizacyjne (także o funkcji magicznej), zawieszane na szyi zwierząt domowych.Drumla to metalowe narzędzie w kształcie podkówki (małej metalowej ramki z wydłużonymi końcami), którą grający wkłada między zęby . Dźwięk powstaje dzięki drganiu szarpanej palcami metalowej sprężynki, umieszczonej w środku ramki. Usta pełnią funkcję rezonatora.

more »

UŻYWANIE BĘBNÓW

Lipiec 12th, 2015 at 1:15 am » Comments (0)

Bębnów używa się do dziś okazjonalnie w różnych zabawach dziecięcych. Służą do tworzenia rytmizowanego hałasu itp. Dawniej sporządzano je ze starych naczyń, cebrzyków, przetaków, na które naciągano skórę baranią względnie kozią lub świński pęcherz zwany „macherzyną”, „bacharzyną” W grupie tej odnotować należy także burczybas, złożony z kilkunastu klepek, zakryty z jednej strony skórzaną membraną lub drewnianym denkiem. W otworze membrany (denka) umocowana jest wiązka końskiego ogona. Grający, pociągając włosie dłońmi, po­woduje drgania membrany .Ulubionymi przez dzieci narzędziami dźwiękowymi są tzw. membranofony dęte, czyli mirlitony. Mirliton składa się z drewnianej, kartonowej lub skórzanej rurki o dowolnym kształcie, której wylot jest nakryty membraną, […]

more »

INSTRUMENTY STRUNOWE

Lipiec 1st, 2015 at 2:32 pm » Comments (0)

„Grający” śpiewa trzymając w pobliżu ust koniec rurki, wzbudzając w ten sposób drganie membrany Delikatne drganie membrany nadaje głosowi za­barwienie nosowe, upodabniając go do dźwięku instrumentu. Mirlitonem swo­bodnym bywał dawniej grzebień, na który kładziono bibułkę i wygrywano melodie. Do taktu uderzano wówczas w jakieś naczynie metalowe służące jako akom­paniament Instrumenty strunowe nie sę powszechne w instrumentarium dziecięcym. W tej grupie m.in. spotykamy się z prymarną formą skrzypiec, sporządzanych zwykle przez same dzieci. Odnotowany jest także luk muzyczny, a więc rodzaj kija wygiętego w kształcie łuku, z jedną lub dwoma strunami, na których grano smyczkiem lub palcami.

more »

NA POGRANICZU

Lipiec 1st, 2015 at 2:12 am » Comments (0)

Wspomnieć należy także skrzypce diabelskie, zwane na Żywiecczyźnie wakatem instrumentu chętnie używanego w dziecięcych zespołach folklorystycznych oraz w kapelach grup noworocznych przebierańców. Instrument ten jest budowany z kija z napiętą na dużej blaszanej puszce lub na drewnianym pudle struną z grubego drutu, uzupełnionego metalowymi brzękadłami (ilustra­cja 8). W zespole muzycznym służy do podkreślenia rytmu; funkcjonuje na pogra­niczu instrumentu perkusyjnego i strunowego. W ludowym dziecięcym instrumentarium muzycznym narzędzia dęte stanowią najliczniejszą grupę. Można je podzielić na: swobodne, fletowe (zwane też wargowymi), stroikowe oraz ustnikowe.

more »
  • Reklama

Kultura is proudly powered by WordPressEntries (RSS) and Comments (RSS). •